Bojíte se počítačových virů? A máte k tomu důvod?
ANTIVIROVÝ PROGRAM DO MACU NEPATŘÍ!
Ano, nahrát antivirový program do domácího MacBooku nebo iMacu je zbytečné. Důvodů je více, pojďme se na téma virů v Macu podívat blíže.
Kolik virů mě může ohrozit?
Víte, kolik existuje počítačových virů? Výrobci antivirových programů se chlubí, že jejich antivirový software rozezná miliony virů. Pravda ale je, že aktuálně těch „živých“ můžeme potkat necelou tisícovku. Starší viry z roku 2000 už dávno nefungují, takže, pokud Vás někdo straší stovkami tisíc počítačových virů, lže nebo opakuje cizí lži, protože si to jednoduše neověřil. Pěkný článek na téma počtu malware a virů najdete na ZDNet (36 virů za březen 2012, 5 zaměřeno na Android OS, a po jednom na Mac OS X, Symbian, Linux a Flash, zbytek na Windows, takže tisíce jich rozhodně nejsou).
I když je aktivních virů jen pár a setkám se s nimi, mohou mě ohrozit? Ano, to je ta důležitá otázka. Odpověď se skrývá v tom, jak je vir napsaný. Systémy Windows i Mac OS X mají rozdílné platformy (používají se různé programovací jazyky), takže pokud je virus normální program napsaný pro Windows, neběží na Macu a program napsaný pro Mac neběží na Windows. Z toho vyplývá, že viry napsané pro Windows na Macu nemají žádný efekt. Technicky vzato, viry z Windows nemůžou Macu uškodit. Ještě se k tomu vrátíme.
Mac nemá viry
Když teď víme, že viry na Mac víceméně nejsou, je tedy nějaký důvod instalovat antivirový program na Mac? Na domácí Mac určitě nic neinstalujte. Pokud pracujeme ve velké firemní síti o kterou se stará amatér a uživatelé nemají na Windows aktualizované antiviry, tak můžeme antivir na Mac nainstalovat jen proto, aby jsme náhodou nějaký virus nechtěně nepřeposlali uživatelům Windows ve firemní síti. Ale takoví by si to spíš zasloužili. Takže zase žádný pádný důvod pro antivirový program na Macu.

Možná to jednou budu potřebovat
Jasně, jednou bychom chtěli „odblešit“ zavirovaný disk z Windows, ale tam nejčastěji narazíme na to, když máme disk s Windows a formátem dat NTFS, tak z něj Mac sice data přečte, ale neumí na něj nic zapisovat ani z něj mazat, takže stejně nic nevyléčíme, bez dalšího pokročilého koumání. Maximálně tak můžeme jen potvrdit, že na Windows disku vir skutečně je.
Widowsovské problémy nechejme uživatelům Windows.
Viry pracují pro spammery
Na každý milion odeslaných spamů má spammer deset objednávek a zisk 10 USD. Proto, skutečných virů, těch zlých, destruktivních, ubývá. Místo nich nastoupily „sběrače emailových adres“, aby mohl spammer odeslat více milionů mailů a mít více objednávek. Nejčastěji na sběrače mailů narazíme na „pochybných“ stránkách. Teprve zde přichází ke slovu možnost setkat se s virem na Macu. V prohlížeči totiž může běžet podpora Java nebo Flash, což jsou z jistého úhlu pohledu také programovací jazyky, ale jsou omezeny jen pro internetové prohlížeče, takový systém v systému. Pokud tedy na stránku někdo nahraje „virus“, ten se může v prohlížeči (Safari, Firefox, Chrome) na Macu opravdu spustit a skrze chybu v Java „něco vyvést“, nezávisle na tom, zda používáme Mac nebo Windows. Tento stav však obvykle trvá jen pár dnů až týdnů, protože pak vyjde aktualizace, která bezpečnostní chybu odstraní a virus ve stránce tak pozbude účinnosti. Z toho vyplývá, že stačí si udržovat aktuální operační systém. Takový virus útočící na Mac byl například v roce 2012 pouze jeden, potom Apple vydal novou verzi systému, která platformy Flash i Java vypnula a uživatel si ji musí sám zapnout. Bohužel si toho všimli hlavně klienti KB, kteří mají vstup do mojebanka.cz přes Java. Ale opět zde není žádný rozumný důvod instalovat antivirový program.
Místo virů bychom se měli bát sami sebe.
Sociální inženýrství místo virů
Od virů se dostáváme k sociálnímu inženýrství. Místo toho aby někdo složitě a nákladně dobýval náš počítač, tak nám jednoduše zatelefonuje, něco nám nalže a my mu dáme požadované údaje sami. Co mu k tomu stačí?
- Naše neopatrnost.
- Chybějící základní návyky pro bezpečnou práci online.
Sociální inženýrství je věda, která zkoumá chování uživatelů. Pokud ji někdo zneužije, je to velmi silná zbraň.
Někdo může elegantně využít „modelů chování“ uživatelů a využít toho, přesně jako to dělá kampaň na „hodně vlezlý“ MacKeeper, který slibuje zrychlení počítače a ochranu před viry. Nedělá ani jedno z uvedeného, spíše zabírá místo a zbytečně žere výkon na domnělou „ochranu“ před viry. Další libůstkou byl MacDefender, který se sice tvářil jako antivir, ale jediné co dělal, že po nainstalování posílal osobní data uživatelů zpět autorovi. To znamená, že můžeme mít antivir jaký chceme, ale nakonec si bude stejně uživatel škodit sám při „konání dobra“.
Takže když už musíme mít antivir, nenechme si ho vnutit, ale najděme někoho, kdo za správné fungování bude ručit a bude řešit problémy, které způsobí. Rady uživatelů Windows jsou na nic, verze antivirů pro Mac jsou úplně něco jiného, než znají uživatelé z Windows. Osobně bych bych vydusil některého z výrobců antivirů, až vám antivir vyřadí z provozu pracovní Mac, žádejte náhradu škody nebo ať vám uvedou počítač do provozuschopného stavu. Vím o dvou případech, kdy se počítač nedařilo nastartovat. Po návratu z autorizovaného servisu bylo v provedených úkonech napsáno: „v systému byly nainstalovány dva antivirové programy. Po odstranění se systém Mac OS X chová standardně.”. Osobních historek s CleanMyMac a MacKeeper mám více, zákazník si například čistil počítač od zbytečných souborů a po zatuhnutí už nenastartoval, protože aplikace smazala soubory potřebné k fungování. Za reinstalaci systému si účtuji od 1000 Kč výše. Tak si spočítejte, jestli si chcete komplikovat život 🙂

BootCamp, Parallels Desktop a VMWare Fusion
Pokud máte v Macu nainstalované i Windows, tak tam samozřejmě antivirový program patří, o tom žádná! Ale do Windows, ne do Macu.
Závěr
Nesnažte se pomáhat svému počítači. Mac je tady proto, aby sloužil vám, ne abyste vy sloužili jemu. Stačí dodržovat tři nejdůležitější poučky.
- Aktualizovat počítač když si o to řekne.
- Zálohovat pomocí Time Machine.
- Používat silná hesla pro v Macu i na iPad a iPhone.
Oficiální doporučení přímo od Apple na ochranu proti virům je udržovat systém aktuální, ne instalovat antivirový program. I kdyby se něco stalo, s pomocí zálohy na disku Time Machine (videonávod) se z toho vysekáte. Raději ještě jednou pro ty v zadních řadách: ZÁLOHOVAT, ZÁLOHOVAT a ZÁLOHOVAT.
AKTUALIZOVÁNO: Antivirový program samozřejmě v Macu je, je integrovaný do systému a aktualizujete jej tím, že aktualizujete systém. Vy o něm nemáte vědět a ani to nemáte řešit. Technologický pokrok se totiž měří tím, nad čím nemusíme přemýšlet. Takže se soustřeďte spíše na zálohu než na antivir.
Článek byl původně napsán pro jablickar.cz, ale tam byl odstraněn, protože snížil příjem z reklamy od MacKeeper, proto jsem jej přemístil sem.
Ďakujem za dobré rady ako nespomalovať Maca
1. nevím, jak dlouho máte Mac vy, ale já od roku 2008. Předtím jsem 12 let řešil problémy na technické podpoře počítačových her na Windows
2. mám osobní kontakt se stovkami lidí, nikdo z nich problémy na Macu s viry nemá
3. ano, u 3 lidí jsem řešil spyware, protože odklikli hlášku "zrychli svůj Mac" (nebo podobnou hlášku, nebyl jsem u toho) na obrazovce, který nainstalovala jakýsi vychytaný plugin do Safari (všechny obrázky na webu směřovaly na nějaký eshop). Když by se řídili poučkou "neinstalovat antiviry, zrychlovače a zlepšovače", problém by nevznikl
4. antivir v Macu už je, takže poučka "neinstalovat antivirový program" mi přijde stále platná
5. o Windows nepíšu v textu téměř nic, prosím označte, které věty jsou "snůška blbostí" 🙂
Dobrý den, mám také macbook a nedávno mi přítelovo mladší sestry se stahováním natáhly do počítače nějaký malware nebo co to bylo…. Zkrátka způsobilo to to, že se mi prohlížeč Safari zpomalil, vyskakovaly reklamy při každém kliknutí a v mailech mi nefungovaly internetové odkazy… Tak jsem si stáhla program „Malwarebytes“, díky kterému jsem problém vyřešila, protože o té doby mám pokoj… Chtěla jsem se zeptat, jestli si myslíte, že to skutečně stačí…? A ještě také se mi stalo, že jsem omylem nainstalovala ten, v článku zmíněný, MacKeeper (s nějakým programem)… Hned jsem ho tedy hodila do koše… Chtěla bych se zeptat, jestli jsem se ho tím skutečně zbavila? V macu jsem ho nikde nenašla, ale četla jsem, že jsou s tím problémy… Jinak na svůj mac nedám dopustit. Jsem dost netrpělivý člověk a za mojí éry windows jsem při práci s pc dosti nadávala…. 🙂 Teď nemám potřebu, protože všechno šlape jak hodinky… 🙂
Ano, to s těmi reklamami při kliknutí kamkoliv na stránce už jsem se setkal, podle všeho se to do počítače dostalo jako „vylepšovač“ nebo „chránič“ mého Maca. Pokud bych respektoval poučku „Do Macu nepatří žádné vylepšovače, zrychlovače ani antivirové chrániče“, pak by mne nejspíš varovala hláška na obrazovce hlásající „ochraňte váš Mac“ nebo „zrychlete váš Internet“ nebo „stahujte rychleji“. Když se něco takového objeví, automaticky odmítám.
Já například automaticky odmítám vše, co mi kdo na internetu nabídne. A může to být zadarmo třeba šestkrát 🙂
S aplikací, která souběžně nainstalovala MacKeeper jsem se setkal také. Pokaždé, když si někdo koupí MacKeeper za 60-90 EUR jde zhruba polovina těch peněz tomu, kdo MacKeeper doporučil. Takže spousta webů doporučuje MK jen aby si vydělali nějakou tu kačku. Abych dostal 1000 Kč za každý prodaný MacKeeper, tak bych musel lhát taky, aby jste si jej koupili 🙂 Bohužel, MK komplikuje život mým zákazníkům, mi přidává zbytečnou práci a navíc žádná funkce, kterou nabízí, běžný uživatel Macu nepotřebuje. Hlavně proto, že všechny vyjmenované funkce MacKeeperu jsou součástí systému, nemluvě o tom, že běžný uživatel je víceméně nepotřebuje.
Nemluvě o tom, že celá ta myšlenka „MacKeeper pomáhá pečovat o Mac“ je úplně proti logice Macu. Mac se stará o nás, ne my o něj…