Zeppelin Air a B&W A7 a Time Capsule

nejčastější chyby při používání iCloud

Apple AirPort Express, Extreme a Time Capsule jsou špičkové WiFi routery od Apple, ale i přesto s nimi, tady v Česku, máme problémy. Před pár dny jsem řešil následující problém. B&W Zeppelin Air se nechce připojit na AirPort Express. Ačkoliv všechno ostatní zjevně funguje, Zeppelin se ne a ne připojit. Při pokusu o párování proces zamrzne na posledním kroku a je třeba ho resetovat.

Starý router

Se starým routerem D-Link vše v domácnosti samozřejmě sice fungovalo, ale pomalu. Zvuk se při každém pohybu nad 3 metry přerušoval a Zeppelin tak určitě nepřinášel komfort, který měl přinášet. Logická volba byla koupit lepší router, protože si dotyčný před pár týdny koupil MacBook Air, rozhodl se pro router od Apple. Když na prodejně popsal svůj problém, byla mu doporučena Apple AirPort Express. Doma po vybalení zákazník jen připojil nové zařízení a ocenil příplatek za lepší výrobek – router se nakonfiguroval téměř sám a všechno fungovalo na první šup. Ale Zeppelin Air ani ťuk.

Syndrom návštěvy servisu

Když v autě něco klepe, je čas zajet do servisu. Přijedete tam, technik si sedne za volat a auto nevydá ani jediný zvuk, který tam nepatří. Prostě tam nic neklepe, i vy slyšíte, že nic neslyšíte. Tomu se říká syndrom návštěvy servisu. Když tu věc vezme do ruky odborník, tak to funguje.

A stejně tak vzal svůj Zeppelin i zákazník do prodejny a poprosil obsluhu, aby mu pomohli. Zeppelin se se stejným WiFi routerem připojil na první šup, bez přemlouvání, viděl jsem to na vlastní oči. Po třech týdnech trápení to byla poslední rána. Všem to funguje a mi ne. Zoufalství v očích dotyčného bylo výmluvné, takže mi došlo, že tohle vyřeším asi už jen já. Domluvili jsme se já se stavil na kafe, že se na to kouknu.

Dvouhodinové peklíčko

Fakt že jo. Zeppelin komunikoval pouze přes ethernetový kabel, přes WiFi komunikoval jen do okamžiku párování, kdy se zasekl. Vyzkoušel jsem to z mého počítače, vyzkoušel jsem to přes ethernet, vyzkoušel jsem to přes USB. Nic. Opravdové čistočisté nic. Po asi dvaceti různých kombinacích a pokusech o spárování jsem si řekl, že to zkusím postaru. Musel jsem na svém MacBook Pro změnit IP adresu, abych byl ve stejné skupině jako Zeppelin, tedy 169.254.1.1 je přednastavená pro Zeppelin a 169.254.1.100 jsem nastavil na MacBooku. Po chvilce po restartu Zeppelinu se objevilo administrační rozhraní v prohlížeči a já jsem uviděl TO. Zdroj všech problémů a týdnů frustrujících pokusů o spárování. K čemu došlo?

Válka světů

Když si pořídíte Apple produkty, můžete si být jisti, že máte k dispozici nejnovější technologie vyladěné k maximální produktivitě. WiFi routery AirPort Express a Extreme při změně nastavení naběhnou za necelých 15 sekund, navíc máte díky zelené svítící diodě perfektní přehled o tom, že už je router připraven. Konkurenční routery jsou sice levnější, ale jakákoliv změna nastavení zabere dlouhé minuty, než se projeví. Chci tím naznačit, že nejen počet nálepek s vypsanými funkcemi na prodejní papírové krabici routeru ukazují kvalitu, ale i to, „jak příjemné je to zařízení používat“. Je jasné, že když nepoužijete nejlepší čip na trhu a zastaralé postupy, dojde k tomu, k čemu došlo. Ke střetu nejnovějších postupů a nejpokrokovějších technologií a průměrných technologií a přežitých postupů.

Profesionálové používají UTF-8

Za chvilku pochopíte, proč je to tak důležité. UTF-8 je kódování textu, zjednodušeně je to tabulka, kde jsou všechna písmenka a znaky všech jazyků. Dříve se totiž používaly tabulky menší (nejčastěji ISO 8859-2, Windows-1250), kam se všechny znaky a všechna písmenka nevlezla, museli jsme tedy ony tabulky kódování přepínat. 8 let jsem s pomocí vývojářů lokalizoval hry a software do češtiny, věřte mi, že o tom něco vím. Dostat české znaky ěščřžýáíéůú a další do rozhraní počítačové hry není žádná banalita. Místo ř a ž se totiž zobrazují čtverečky, takže výsledek je pak při špatném kódování těžko čitelný.

A přesně takovou hatmatilku jsem uviděl v rozhraní Zeppelinu. Všechny routery sousedů se zobrazovaly jako „novakovi”, „Wifina” a „Mami klikni sem” ale AirPort Express so zobrazoval jako „TomŽÙˇĂ˝°%0™0d™™67%ář˝Ă™ˇĂ˝°%0™0d™™67%ář WiFi sˇĂ˝°0™0d™™67%Ă”. Uvolněně jsem se rozesmál, protože mi to došlo. Firmware WiFi čipu v Zeppelinu neumí číst kódování UTF-8, které Apple zjevně použil pro název routeru. AirPort Utility v Macu totiž pro název použila název počítače a název routeru a zákazník to nic netušíc potvrdil, protože – proč to měnit, programátoři snad ví, co dělají, že. Takže i když vyhledávací část procesu v Zeppelinu našla správný název „Tomáš WiFi síť”, tak párovací skript už nebyl schopen UTF-8 kódování přečíst a proto zamrzl. Takže jsem síť přejmenoval na tuctovou „Apple WiFi”, zapnul jsem 5 GHz a všechno se rozjelo a všechno funguje jak má, včetně Zeppelinu. Ten teprve teď přináší komfort, který má a užívá si Zeppelinu u MacBooku Air. Ani se nedivím, ten Zeppelin Air hraje opravdu excelentně. Mrzuté je, že jakkoliv je Zeppelin technologicky na špičce co se týče zvuku, tak technologie bezdrátového přenosu soudruzi z NDR podcenili.

Řešení

Přes AirPort Utility se připojte ke svému routeru od Apple a pro jistotu přejmenujte WiFi síť tak, aby tam nebyla diakritika, čili z Tomáše a Řehoře udělejte Tomase a Rehore, je to pro vaše dobro. Takže těch osm let trápení se s písmenky v počítačových hrách přeci jen nebyla promarněná léta. Já mám češtinu moc rád, rád čtu a rád píšu, ale občas, když si vzpomenu na Jana Husa, mám chuť mu v tramvaji dupnout na palec.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..